KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Färgetsning 17493002

nr 1749 3002

Siri Rathsman

(1895-1974), Sverige

Färgetsning, Signerad, numrerad EA, daterad 1936. Bildmått: 20x24,5 cm, yttermått inklusive ram: 39x42 cm

Siri Rathsman, född 1895 i Sundsvall, död 1974, svensk målare och grafiker.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.300 kr

måndag 8 december 2025
kl 18:58:41

  • Tema
  • 8 dec

Kvinnliga Konstnärer

Läs mer om Kvinnliga Konstnärer

Siri Rathsman

Läs mer om Siri Rathsman